Get Adobe Flash player

KONTAKT

an image
HURAGAN ZABRZE
CITY ZABRZE POLAND
E-mail: huraganzabrze@evbox.pl
29 maj 2010 6 kolarzy 2600 km

HISTORYCZNY PIERWSZY WYJAZD HURAGANU - KIERUNEK CHORWACJA

 

Uczestnicy ANDY, "Malczyki buntowniki" – Janek alias "Pan samochodzik", Roman alias "Caramba", "Leśne dziadki" – Leon, Jurek i Heniek. Przejechane 2600 km, Leon 3600 km. Odwiedziliśmy wyspy Korczula, Pag i Krk. Wybrzeżem jechaliśmy od Dubrownika do Korczuli i od Splitu do Rijeki.

Za Bytcą w lesie znajdujemy polankę na pierwszy nocleg pod namiotami. Już prawie rozbite namioty, gdy przychodzi leśnik, z informacją, że odbywa się polowanie i musimy zmienić miejsce naszego obozowiska. Przenosimy się trochę niżej, znajdując równie dobre miejsce. W między czasie padł jeden odległy strzał z dubeltówki i na tym polowanie się skończyło. Pomimo przejechania 170km, muzyka dobiegająca z za rzeki, wywołuje nas z lasu.

Na wyspie Krk znajduje się miasto o tej samej nazwie, otoczone murami obronnymi z czasów panowania rzymskiego, z licznymi, typowymi, wąskimi uliczkami z tamtego okresu oraz bogatą spuścizną kulturalną.  

Mrożąca krew w żyłach wyprawa górniczej braci do Chorwacji, W drodze do celu… usiedli na minach

kaj - nettg.pl

29.06.2010 18:21Wyprawa wyruszyła 31 maja. Obecnie jej uczestnicy szykują się do drogi powrotnej

Wakacje dopiero co się rozpoczęły, a do naszej redakcji już nadeszła pierwsza kartka z letnich wojaży. Pozdrowienia dla Czytelników i Internautów przekazali cykliści z zabrzańskiego klubu „Huragan” zrzeszającego emerytowanych górników w wieku od 45 do prawie 70 lat. Tym razem wybrali się oni na „podbój” Chorwacji. Przygód - ma się rozumieć - nie brakowało od samego początku.

- Wyruszyliśmy 31 maja 2010 w kierunku Słowacji – pisze Andrzej Makoś, szef wyprawy. - Już pierwszy nocleg na łące w lesie okazał się niezbyt trafionym pomysłem. Wkrótce przyszedł leśniczy i oświadczył, że  odbywa się polowanie i musimy zmienić miejsce noclegu. Tak też zrobiliśmy, chociaż padł tylko jeden strzał. Ale strzeżonego Pan Bóg strzeże. Nazajutrz pogoda się popsuła i do samego Budapesztu przez dwa dni jechaliśmy, jak to sami nazwaliśmy, przez „krainę deszczowców”. Dalsza trasa wiodła przez Bośnie i Hercegowinę, spore górki, przepiękne trasy wzdłuż koryt rzek. I kolejny „dziki „ nocleg, tym razem bombowy. Od ludzi wołających do nas z przejeżdżających samochodów zrozumieliśmy, że rozbiliśmy się na polu…minowym. I ponownie trzeba było się ewakuować – relacjonuje kolarz. Cali i zdrowi kolarze dojechali wreszcie nad Adriatyk i to do samego Dubrownika.

- Wspaniałe miejsce, pełno turystów, no i piwo na rynku za 20 zł kufel. Codzienna kąpiel w morzu i mocne słońce pozwoliło szybko zregenerować siły. Odwiedziliśmy wyspy Korczula i Krk. Brzegiem morza przejechaliśmy od Splitu do Rijeki. Wspaniałe wrażenie zrobił na nas Park Narodowy Krk, ze swymi słynnymi wodospadami. Humory dopisywały cały czas, chociaż parę razy się pogubiliśmy, zawsze jednak w końcu byliśmy razem – dodaje Makoś.

Obecnie uczestnicy wyprawy szykują się do drogi powrotnej. Na razie „podbijanie” Chorwacji kosztowało ich cztery zerwane łańcuchy, kilkanaście wyrwanych szprych w kołach i sporo gotówki, bowiem Chorwacja – jak podkreślają – bije w tym sezonie rekordy, jeśli chodzi o ceny, zwłaszcza żywności.